Fiziğin Doğası / Fizik Bilimine Giriş

Bu bölümde Fizik bilim dalının ne olduğu, uygulama alanları, mühendislik dalları ile olan ilişkisine değinilecek, alt alanlarının neler olduğu anlatılacaktır.Fiziğin öncü bilim adamları ve bilimsel çalışmanın nasıl yapılması gerektiği sorusunun da ayrıca yanıtı verilecektir.Modellemenin Fizikteki yeri, birim sistemleri, skaler ve vektörel büyüklüklere, aralarındaki farklılıklar da diğer konularımız olacaktır.

Madde ve Özellikleri

Konu Anlatımı

Maddenin hallerine değinilecek, maddenin ortak özelliklerinin eylemsizlik, kütle ve hacim olduğu anlatılacaktır.Fiziksel ve kimyasal değişim, özellikle hacim konusu diğerlerinden daha detaylı işlenecektir. Videolarda hacim ve özkütle ile ilgili soru çözümleri de bulacaksınız.

Ağırlık Merkezi - Kütle Merkezi

Ağırlık ve kütlenin tanımı, kütle veya ağırlık merkezinin bulunması, düzgün geometrik olmayan veya homojen olmayan cisimlerde ağırlık merkezi, düzgün geometrik cisimlerde ağırlık merkezi bulunması.

Bağıl Hareket

Bağıl hareketin tanımıyla başlıyoruz.
Bir cisim aynı anda en az iki hareket yapıyorsa cismin hareketine bileşik hareket, cismin yaptığı hareketlerin hızlarının vektörel toplamına da bileşke hız denir.

İtme ve Momentum

Hayatımızın içinde olan momentum konusuyla ilgili olarak bilardo toplarının hareketi, roketlerin yolculuğu, topla oynanan oyunlarda topun hareketlerini bu konuya örnek olarak verebiliriz.

İtme Newton’un ikinci yasasının farklı bir versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Basit Harmonik Hareket

Fizik konu anlatımında basit harmonik hareket konusuna geldik. Basit Harmonik Hareket bir çok konuyla ilişki içerindedir. İş güç enerji, hareket , dinamik ve düzgün dairesel hareket gibi konularla ortak kavramlar içermektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment