PDF İNDİR !

Dinamik 06 Eğik Düzlemde İvme Konu Anlatmı pdf dosyasını indirip çıktı alabilirsiniz.

Dinamik Eğik Düzlemde Hareket Nedir?

Fizik konu anlatımının ve dinamik konusunun önemli fizik konularından biridir. Fizik-mekanik konu başlığının altında da işlenir. Eğik düzlemde hareket aynı zamanda basit makineler konusunda da işlenmektedir. Eğik düzlem aynı zamanda yoldan kaybın kuvvetten kazancın olduğu bir basit makinedir. Bu fizik konu anlatımında eğik düzlemde hareketinde ivme konusunu ve eğik düzlem üzerinde sürtünme kuvvetini inceleyeceğiz.

Kütle eğik düzlemde aşağıya doğru kayarken hız değişimine uğramakta kütlenin hızı pozitif yönde ya da negatif yönde değişmektedir. İvme sürtünme kuvvetinin etkisinde kütleye azaltıcı bir etki yapabilir.

Sürtünme kuvvetinin olmaması da cismin hızında pozitif bir etki yapacaktır.

Eğik Düzlemde Hareket Konu Anlatımı

Bu bölümde fizik konu anlatımına kütlenin hareket denkleminin bulunması ile başlıyoruz. Fizikte kütlenin hareket denklemi ilk olarak cisim üzerine etki eden kuvvetlerin bileşkesinin bulunması ile başlar. Yani kütlenin hareket denklemi onun yörüngesini belirleyecektir. Hareket denklemini Newton Yasalarından istifade ederek kullanıyoruz. Newton’un ikinci yasası bize hareket denklemini verecektir. Eğik düzlemde kütlenin ivmesi net kuvvetin cismin kütlesine bölünmesi bulunacaktır.

Tabiki cismin ya da kütlenin hareket denklemi sadece eğik düzlem de değil tüm evrende uygulayabiliriz. Atomik ölçekte olmadığı sürece Newton yasaları her zaman geçerlidir. Fizikte hareket için en önemli referans kaynağı Newton yasalarıdır. Atomik ölçekte de Newton mekaniği kısmi olarak çalışsa da artık bizim için geçerli olana yasalar Kuantum mekaniği yasalarıdır.

Modern fizik bölümde yani web sitemizin modern fizik konu anlatımında kuantum mekaniğini ayrıntılı olarak değinilmektedir.

Eğik Düzlemde Hareket Formülleri

Aşağıdaki resimde iki farklı kütle ve makaralardan oluşmuş bir sistem gözükmektedir. Uygulayacağımız kuvvete göre ve sürtünme kuvvetinin değerine göre kütleler belirli bir ivme değerine ulaşacaktır.

eğik düzlem resim 01

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment